Wykrywacz smaku - www.wykrywacz-smaku.pl Durszlak.pl Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów Odszukaj.com - przepisy kulinarne Top Blogi Świetliste - artystyczna fotografia dziecięca Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Blog > Komentarze do wpisu

Mus z pigwowca

Kwaskowaty mus do owsianki, przełożenia ciasta ze słodkim kremem, zapiekanego ryżu czy naleśników. Obok pigwowca do herbaty, nowa pozycja obowiązkowa w domowej spiżarni.

  • kilogram dojrzałych owoców pigwowca
  • 800 g cukru
  • sok z jednej cytryny
  • 500-600 ml wody

Pigwowca umyć i odsączyć na sitku. Usunąć pestki i pokroić na mniejsze kawałki (ręcznie lub melakserem). Włożyć do dużego garnka, dodać cukier i wymieszać. Odstawić na dobę w temperaturze pokojowej, aby owoce puściły sok. Następnie dodać wodę, doprowadzić do wrzenia i gotować około 15-20 minut, by owoce zmiękły. Przestudzić i dokładnie zblendować, jeśli będzie zbyt gęsty, w czasie miksowania można dodać trochę wody. Mus przetrzeć przez sito*, następnie przełożyć do czystego garnka, dodać sok z cytryny i krótko zagotować na średnim ogniu (tylko doprowadzając do wrzenia). Gorący mus przełożyć do słoiczków, zakręcić, odwrócić do góry dnem i zostawić do ostudzenia. Odstawić w ciemne, chłodne miejsce.
* Mus przecierałam dwa razy, najpierw przez sito o większych, a potem o drobnych oczkach.

Smacznego!

wtorek, 23 października 2018, n_zak

Polecane wpisy